AKTUALNOŚCI


JAK ROZLICZYĆ CESJĘ LEASINGU SAMOCHODU W FIRMIE NA RYCZAŁCIE?

2024-04-21

Na ryczałcie mamy dziesięć stawek podatku, od 2 do 17 proc. Którą zastosować przy cesji praw do leasingu samochodu?

Fiskus chce, aby przedsiębiorcy na ryczałcie płacili od odstępnego za cesję umowy leasingowej samochodu taki podatek jak z podstawowej działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę. W przypadku przedsiębiorców stosujących zasady ogólne lub podatek liniowy sposób opodatkowania uzyskanego z tego tytułu przychodu nie budzi wątpliwości, ponieważ zastosowanie ma jednakowa stawka podatku niezależnie od rodzaju świadczonych usług. Problem pojawia się natomiast w przypadku podatników stosujących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ właściwa stawka ryczałtu uzależniona jest od rodzaju usług wykonywanych przez przedsiębiorcę.

Właściwą stawkę ryczałtu ustala się w oparciu o kod PKWiU wykonywanej działalności. Warto wskazać, że klasyfikacja ta jest nieco przestarzała i w wielu przypadkach  ustalenie właściwej stawki ryczałtu bywa problematyczne. Podobnie jest  w ustawie o ryczałcie, która nie precyzuje właściwej stawki dla przychodu zyskanego z tytułu dokonanej cesji leasingu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie do przychodów z działalności usługowej należy stosować stawkę ryczałtu w wysokości 8,5%. W praktyce przepis ten stosuje się w sytuacji, gdy przypisanie świadczeń wykonywanych przez podatnika do jednej ze stawek wymienionych w ustawie nie jest możliwe. Mogłoby się wydawać , że opodatkowanie odstępnego według takiej stawki w wysokości 8,5% jest najbardziej adekwatne z uwagi na brak określenia stawki ryczałtu dla tego typu transakcji.

Okazuje się jednak, że organy podatkowe przedstawiają w tym zakresie inne stanowisko.

W wydawanych interpretacjach indywidualnych stają one na stanowisku, że przychód uzyskany z tytułu cesji umowy leasingu należy opodatkować według obowiązującej stawki ryczałtu dla prowadzonej działalności, w której przedmiot leasingu jest wykorzystywany. Co ciekawe, w niektórych przypadkach wiąże się to z mniejszym obciążeniem podatkowym dla dokonującego cesji niż w przypadku skorzystania z ogólnej stawki usługowej w wysokości 8,5%.

Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 16 września 2022 r. (nr 0115-KDIT1.4011.442.2022.1.MR) podatnik prowadzący działalność w zakresie usług remontowo–budowlanych stał na stanowisku, że przychód uzyskany z tytułu cesji umowy leasingu powinien zostać opodatkowany według wynoszącej 3% stawki ryczałtu – właściwej dla odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku, które są wykorzystywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Organ nie zgodził się jednak z podatnikiem, wskazując, że skoro wskazał Pan, że prowadzi działalność w zakresie usług remontowo-budowlanych i na potrzeby tej działalności wykorzystywał leasingowany samochód, co do zasady znajdzie zastosowanie stawka 5,5% przewidziana w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy”.

Podobne stanowisko zajął organ w interpretacji indywidualnej z 12 października 2022 r. (nr 0112-KDIL2-2.4011.688.2022.1.IM). Dyrektor KIS stwierdził w niej, że przychód uzyskany z tytułu cesji umowy leasingu należy opodatkować zgodnie ze stawką obowiązującą dla prowadzonej działalności, w której przedmiot leasingu był wykorzystywany.

O ile dla podatników, którzy prowadzą działalność handlową, usługową czy gastronomiczną, stanowisko fiskusa może być bardzo lub dosyć korzystne (stawki ryczałtu wynoszą tam maksymalnie 8,5%), to w zdecydowanie gorszym położeniu znajdują się podatnicy, którzy świadczą usługi w zakresie opieki zdrowotnej, programistyczne, doradcze, architektoniczne, reklamowe, fotograficzne czy księgowe, gdzie obowiązuje wyższa stawka ryczałtu.

W przypadku przedsiębiorców którzy stosują różne stawki ryczałtu wydaje się, że powinni rozliczyć cesję leasingu proporcjonalnie, a więc w oparciu o to, jaką część odstępnego należy przypisać do jednego rodzaju działalności, a jaką do pozostałych. Tu jednak pojawia się kolejny problem, ponieważ ani przepisy, ani organy podatkowe nie odnoszą się do tego, w jaki sposób taką proporcję należałoby obliczyć 😊

SPRAWDŹ NAJNOWSZE ARTYKUŁY

21.04.24

ZAMKNIĘCIE JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ-OBOWIĄZKI PODATKOWE.

Zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z formalnościami takimi jak: zakończenie współpracy z kontrahentami, czy wypowiedzenie umo...

21.04.24

JAKA STAWKA RYCZAŁTU PRZY SPRZEDAŻY SAMOCHODU WYKUPIONEGO Z LEASINGU?

Stawki ryczałtu zależą od tego z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów o...

21.04.24

JAK ROZLICZYĆ CESJĘ LEASINGU SAMOCHODU W FIRMIE NA RYCZAŁCIE?

Na ryczałcie mamy dziesięć stawek podatku, od 2 do 17 proc. Którą zastosować przy cesji praw do leasingu samochodu? Fiskus chce, aby przedsiębiorcy na ryczał...

Eldorachunkowość Sp.z o.o.

Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl