AKTUALNOŚCI


ZATRUDNIENIE W RAMACH UMOWY B2B

2022-09-19

 Co warto wiedzieć o tej formie współpracy?

B2B jest typem kontraktu, które dwie firmy zawierają pomiędzy sobą potocznie nazywany jest też samozatrudnieniem. W ostatnich latach jest to coraz częściej wybierana forma współpracy. Dotyczy ona przeważnie osób pracujących w branży IT, branży medycznej  ale nie tylko. W ogłoszeniach o pracę umowa B2b dla programistów, lekarzy  jest już niemal standardem.

Dlaczego opłaca się być zatrudnionym w formie Business to Business?

Dobrze, że odwiedziłeś naszą stronę, czytasz ten tekst i chcesz zarabiać więcej robiąc w zasadzie dokładnie to co robisz do tej pory. Bo skoro można mieć więcej to dlaczego z tego nie skorzystać? 

Jak działa bycie zatrudnionym na umowę B2B? 

Procedura przejścia jest bardzo prosta i korzystna zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Najczęściej, by to zrobić wystarczy zaproponować najlepiej „nowemu” a nie „obecnemu” pracodawcy, że chcesz być zatrudniony w ramach  B2B i wystawisz mu co miesiąc fakturę za swoją pracę. To obniży koszty Twojego zatrudnienia dla pracodawcy i pozwala uzyskać Ci znacznie wyższe wynagrodzenie. 

Na koniec miesiąca jednak, zanim otrzymasz wynagrodzenie za pracę, wystawiasz pracodawcy fakturę .Twoim zadaniem jest więc zarejestrować działalność ( zrobimy to wspólnie ) i wystawić fakturę dzięki czemu będziesz się cieszyć wyższym wynagrodzeniem. 

Osiągasz duże zarobki? B2B może Ci się bardziej opłacać!

Jak wspominano powyżej kontrakt B2B może okazać się bardzo opłacalny dla osób najlepiej zarabiających. Od jakiej kwoty warto go rozważyć? Przede wszystkim w sytuacji, gdy wpadamy w drugi próg podatkowy. Będąc na umowie o pracę, musimy zapłacić podatek w wysokości 32%, podczas gdy na kontrakcie B2B możemy zdecydować się na ryczałt ( dla programistów 12% ,lekarzy 14% ) lub podatek liniowy, wynoszący 19%. Ponadto, mamy prawo odliczać różnego typu koszty( nd ryczałtu ),które dodatkowo zmniejszają podstawę opodatkowania. Obecnie drugi próg podatkowy wynosi 120 000 zł w skali roku, zatem jeśli nasze zarobki sprawiają, że w niego wpadamy, warto rozważyć B2B. Zwróćmy też uwagę na fakt, iż pracownicy dobrze zarabiający płacą bardzo wysokie składki ZUS - mowa tutaj nie tylko o składkach na ubezpieczenie społeczne, ale przede wszystkim o składce zdrowotnej. Tymczasem, pracując w ramach umowy B2B, przez okres dwóch i pół  lat można korzystać z obniżonych składek ZUS -z ulgi na start oraz  preferencyjnych składek ZUS dla osób rozpoczynających działalność.  Pamiętajmy jednak, że umowa o pracę a B2B nie zawsze zależy wyłącznie od zarobków. Warto we własnym zakresie przeanalizować swoją sytuację podatkową, uwzględniając wszelkie czynniki, tak aby dokonać właściwego wyboru.

Zalety i wady zatrudnienia B2B

Zatrudnienie B2B ma zarówno zalety, jak i wady.

Zalety zatrudnienia, to :

  • dużo większe przychody, ponieważ pracodawca nie ponosi dodatkowych kosztów i dlatego jest w stanie zapłacić więcej za wykonaną pracę.
  • możliwość przyjmowania zleceń, również od innych firm. Daje to niezależność większą, jak w przypadku umowy o pracę.
  • duża swoboda, perspektywa wykonywania, tego co się lubi, możliwość rozwijania swoich zainteresowań, wykonywania zlecenia w dogodnym dla siebie czasie.

Wady tego rodzaju umowy, to :

  • dużo większa odpowiedzialność związana z zobowiązaniami prawno – finansowymi. 
  • samodzielne rozliczanie podatków lub konieczność zlecenia obsługi księgowej.
  • nienormowany czas pracy, może być zarówno wadą, jak i zaletą. W przypadku rozliczania za efekt końcowy, w przypadku pilnych zleceń, możliwa będzie praca przez kilkanaście godzin dziennie.
  • brak urlopu i innych przywilejów pracowniczych .

SPRAWDŹ NAJNOWSZE ARTYKUŁY

06.04.25

SAMOCHÓD UŻYCZONY OD CZŁONKA RODZINY W KOSZTACH PRZEDSIĘBIORCY

Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...

31.03.25

ZATRUDNIENIE CZŁONKA RODZINY W JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI

Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...

23.03.25

CZY WYDATKI NA REHABILITACJĘ MOGĄ BYĆ KOSZTEM PODATKOWYM?

Rehabilitacja chorego kręgosłupa wpływa na wydajność zawodową np. informatyka, adwokata, stomatologa itp. Jednak jest to wydatek osobisty, który nie może być po...

Eldorachunkowość Sp. z o.o.

Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl