AKTUALNOŚCI


ZASADY ODLICZANIA VAT OD OPŁAT LEASINGOWYCH

2024-07-30

Zgodnie z zasadami odliczenie VAT od samochodów osobowych w leasingu jest możliwe na dwa sposoby w zależności od sposobu ich użytkowania w firmie.

1)Jeżeli pojazd jest wykorzystywany zarówno w celach służbowych, jak i niezwiązanych z prowadzoną działalnością (czyli w sposób mieszany) :

przedsiębiorcy przysługuje co do zasady prawo do odliczenia 50 proc. VAT, np. z otrzymanej faktury. Chodzi m.in. o wydatki dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy leasingu operacyjnego (art. 86a ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT), np. czynsz najmu, opłaty administracyjne, opłatę wstępną (czynsz inicjalny).

Ustawodawca wprowadził tutaj domniemanie, że takie pojazdy służą tzw. działalności mieszanej, tj. działalności gospodarczej i celom osobistym.

Domniemanie to może być obalone, o ile podatnik udowodni, że samochód służy (obiektywnie) wyłącznie działalności gospodarczej.

2)Natomiast w sytuacji, gdy samochód osobowy w leasingu służy przedsiębiorcy jedynie w prowadzonej działalności gospodarczej - nabywa on prawo do pełnego odliczenia podatku VAT w 100 % -nie tylko od rat leasingowych, ale także pozostałych wydatków, w tym również paliwa. Jednak wyłączne wykorzystywanie samochodu w ramach przedsiębiorstwa podatnik musi odpowiednio udowodnić oraz udokumentować, czyli:

  • zgłosić do urzędu skarbowego pojazd jako firmowy na formularzu VAT-26 w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik poniesie pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji JPK_V7,
  • prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT,
  • sporządzić regulamin wykorzystywania samochodu w firmie.

Podatników będących osobami fizycznymi w praktyce nie dotyczą ograniczenia (limitowanie) podatku naliczonego tzw. prewskaźnikiem .

Zaznaczyć należy, że podatnicy, którzy wykorzystują leasingowane samochody zarówno do działalności opodatkowanej VAT, jak i zwolnionej z VAT, ponoszący opłaty takie jak np. czynsz najmu, opłaty administracyjne, opłatę wstępną (czynsz inicjalny) stosują tzw. odliczenie proporcjonalne (według struktury sprzedaży), z obowiązkiem później korekty (zob. art. 90 i art. 91 ustawy o VAT).

SPRAWDŹ NAJNOWSZE ARTYKUŁY

28.04.25

KTO WYPŁACA ZASIŁEK CHOROBOWY DLA PRACOWNIKA NA UMOWIE ZLECENIE

W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...

06.04.25

SAMOCHÓD UŻYCZONY OD CZŁONKA RODZINY W KOSZTACH PRZEDSIĘBIORCY

Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...

31.03.25

ZATRUDNIENIE CZŁONKA RODZINY W JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI

Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...

Eldorachunkowość Sp. z o.o.

Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl