Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) jest określone w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jako nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa, w którym rozpoczęto wysyłkę lub transport przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub też na ich rzecz.
Transakcja stanowi WNT, jeśli nabywcą towarów jest:
A dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej (w przypadku sprzedaży która realizowana jest z przemieszczeniem między krajami). W przypadku transakcji WNT podatnik ma obowiązek rejestracji do VAT-UE i składania deklaracji podsumowującej takie transakcje -VAT-UE.
Ważne: W przypadku nowych środków transportu transakcja jest uznawana za WNT nawet jeżeli sprzedawcą i nabywcą nie są podatnicy VAT.
W przypadku podatników nie będących podatnikami VAT zastosowanie znajduje zwolnienie z rozliczania WNT, jeżeli całkowita wartość nabywanych towarów z innego kraju unijnego do Polski nie przekroczy kwoty 50 000 zł w ciągu roku podatkowego. Taką transakcję podatnik rozliczy jak transakcję krajową czyli bez rozliczenia w podatku VAT.
Jednakże podatnicy zwolnieni z VAT ze względu na nie przekroczenie limitu, mogą dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia i zarejestrować się do VAT-UE i rozliczać transakcje WNT.
Obowiązek podatkowy w WNT.
Co do zasady obowiązek podatkowy w WNT powstaje w dacie wystawienia przez podatnika faktury dokumentującej transakcję, jednak nie później niż 15 dnia miesiąca po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru.
W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatek należny rozliczany jest przez nabywcę towarów w państwie, do którego następuje dostawa tych towarów.
Nadmienić należy, iż otrzymanie faktury zaliczkowej jeszcze przed dostawą towaru w ramach transakcji WNT, nawet jeżeli dotyczy ona 100 % wartości zamówionej dostawy, nie rodzi obowiązku podatkowego w VAT.
Przykład:
Pan Jacek zakupił we Francji towary do swojego sklepu, które otrzymał 25 lipca. Jednak fakturę sprzedawca wystawił z dniem 14 sierpnia. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy ?
W związku z tym, że faktura została wystawiona w obowiązującym terminie czyli przed upływem 15 dni po miesiącu dostawy, obowiązek podatkowy VAT będzie obowiązywał Pana Jacka 14 sierpnia.
Podstawa opodatkowania WNT
Podstawą opodatkowania w wewnątrzunijnym nabyciu towarów jest kwotą, którą zobowiązał się zapłacić za towar nabywca. Kwota ta może być powiększona o cła, podatki czy dodatkowe koszty np. koszty transportu czy prowizje, ale bez kwoty podatku VAT. Przepisy przewidują także obniżenie podstawy opodatkowania np.: o udzielone rabaty, wartość zwróconej (udokumentowanej) akcyzy czy zwrot towarów.
Transakcja WNT może zostać rozliczona w plikach JPK VAT7 w tym samym miesiącu po stronie podatku należnego oraz naliczonego.
Nie otrzymanie faktury w terminie trzech miesięcy zgodnie z art.86 ust.10g ustawy o VAT powoduje konieczność skorygowania odliczonego podatku VAT. Przedsiębiorca nie musi się cofać do okresu, w którym odliczył VAT. Korekty można dokonać na bieżąco w czasie, w którym upłynął trzymiesięczny termin. Jednak, w przypadku kiedy przedsiębiorca otrzyma fakturę po upływie trzech miesięcy, będzie mógł odliczyć podatek VAT naliczony w terminie w którym uwzględnił wartość podatku VAT należnego.
28.04.25
W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl