RYCZAŁT LEKARZA/INFORMATYKA A PRACA NA RZECZ BYŁEGO PRACODAWCY
Wprowadzone z początkiem 2022 r. zmiany sprawiły, że wielu podatników przeszło na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze względu na niskie stawki podatku. Jednak największą zaletą jest określona kwotowo składka zdrowotna, często niższa niż przy innych formach opodatkowania.
Jest też jednak kilka ograniczeń. W pułapkę łatwo może wpaść osoba, która założyła działalność opodatkowaną ryczałtem, ale współpracuje z dotychczasowym pracodawcą. Zgodnie z przepisami prawo do ryczałtu tracą osoby, które świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Okres karencji dotyczy danego roku podatkowego oraz roku poprzedzającego rok podatkowy.
Ryczałtowiec może współpracować z dotychczasowym pracodawcą, ale tylko wtedy jak zmieni zakres zadań.
Potwierdza to interpretacja sygn.nr 0115-KDWT.4011. 23.2022. 2.KM z dnia 28 kwietnia 2022, zgodnie z którą połączenie pracy i biznesu na ryczałcie jest możliwe. Sprawa dotyczyła lekarza, który prowadzi działalność gospodarczą w postaci indywidualnej praktyki lekarskiej. Ma umowę ze szpitalem, na podstawie której zajmuje się m.in. wykonywaniem zabiegów i badań oraz odbywa dyżury medyczne. Jednocześnie na podstawie umowy o pracę pełni w tym samym szpitalu funkcję dyrektora.
Skarbówka wyjaśnia, że pomimo występowania wspólnego podmiotu jakim jest szpital to kluczowe jest, że zakres zadań wykonywanych w ramach umowy o pracę nie może być tożsamy z usługami świadczonymi w dzielności gospodarczej. Oznacza, że lekarz może rozliczać działalność gospodarczą ryczałtem.
Kolejne pozytywne interpretacje dotyczą lekarza, który wcześniej świadczył usługi dla szpitala jako rezydent. Usługi na działalności nie były również tożsame z czynnościami wykonywanymi w trakcie umowy o pracę -interpretacja sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1099.2021.2.MGR z dnia 26 stycznia 2022.
Przykładem może być również interpretacja indywidualna potwierdzająca pogląd, że praca lekarza specjalisty i lekarza rezydenta nie jest tożsama np. sygn. 0115-KDIT3.4011.545.2021.2.AD z dnia 31 sierpnia 2021, czy interpretacja indywidualna sygn. 0115-KDIT3.4011.9.2017.1.AW z dnia 19 kwietnia 2017.
Należy jednak zachować ostrożność bo nie do końca wiadomo czy są to takie same czynności i jak będzie to zinterpretowane na wypadek kontroli skarbowej.
W tym celu warto wystąpić o własną interpretację i jak najdokładniej opisać w niej stan faktyczny.
Jeżeli zakres czynności na działalności gospodarczej ( założonej np. w roku 2023) będzie tożsamy jaki był świadczony na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy czyli odpowiadał czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy wtedy nie możemy zastosować formy opodatkowania ryczałtu przez pierwszy rok tylko tak jak poniżej :
Składki ZUS dla przedsiębiorcy wykonującego pracę dla byłego pracodawcy
W odniesieniu do składek ZUS osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności może skorzystać z ulgi na start oraz z zasad preferencyjnych składek ZUS ( okres 2 letni ).
Jednak podobnie jak w przypadku formy opodatkowania te rozwiązania nie dotyczą przedsiębiorcy, który w ramach działalności będzie świadczył pracę dla obecnego lub poprzedniego pracodawcy. Znowu mowa tutaj o czynnościach wykonywanych w ramach umowy o pracę, które wchodzą w zakres czynności świadczonych w ramach działalności gospodarczej (nie dotyczy to umów zlecenie ani umów o dzieło ).
Warto zwrócić uwagę jednak na dwie kwestie.
Przykład:
Przedsiębiorca rozpoczął działalność 1 kwietnia 2023 roku i w tym okresie świadczy pracę dla byłego pracodawcy. Powoduje to, że nie może skorzystać z ulgi na strat i od pierwszego dnia podlega pod pełne składki ZUS. Jednak 31 sierpnia 2023 planuje rozwiązać umowę B2B z byłym pracodawcą i dzięki temu od 1 września 2023 roku do 31 marca 2026 roku będzie mógł skorzystać z preferencyjnych składek ZUS.
Praca dla byłego pracodawcy i Mały ZUS Plus
Należy pamiętać, że po pierwszym roku prowadzenia działalności przedsiębiorca ma szansę na skorzystanie z kolejnego rodzaju preferencji w składkach społecznych, czyli tzw. Mały ZUS Plus. Przedsiębiorca może wówczas opłacać składki społeczne od indywidualnej podstawy, o ile jego przychód w poprzednim roku nie przekroczył 120 tys. zł.
Jednak podobnie jak w pozostałych przypadkach z tej formy nie może skorzystać przedsiębiorca, który świadczy usługi dla swojego poprzedniego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
23.03.25
Rehabilitacja chorego kręgosłupa wpływa na wydajność zawodową np. informatyka, adwokata, stomatologa itp. Jednak jest to wydatek osobisty, który nie może być po...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl