W pierwszej kolejności wskazać należy, że przepisy podatkowe nie wykluczają możliwości wystawienia faktury w walucie obcej. Organy podatkowe podkreślają jednak, że kryptowaluty są jedynie jednostkami wirtualnymi, których nie można na gruncie krajowego prawa traktować na równi z walutami obcymi.
Co prawda, może to rodzić pewne komplikacje podatkowe, natomiast sam fakt zapłaty za fakturę kryptowalutą jest dopuszczalny i jeśli Twój kontrahent się na to zgadza, to nie ma przeszkód, aby za fakturę zapłacić bitcoinem, ethereum czy inną kryptowalutą. To sprzedawca i nabywca ustalają między sobą szczegóły transakcji, sposób i formę zapłaty.
Jak wystawić fakturę?
Ustawa VAT wskazuje, że kwota podatku VAT na fakturze powinna być wyrażona w polskich złotych. Jeśli jest wyrażona w walucie obcej ( EUR,USD,GBP) to trzeba ją przeliczyć na złotówki wg odpowiednich kursów. Do przeliczenia, co do zasady stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (wykonania usługi) bądź wystawienia faktury (gdy podatnik wystawia fakturę przed wykonaniem usługi).
Przepisy podatkowe ( z wyjątkami ) nie określają natomiast sposobu regulowania należności stąd na fakturze jako sposób płatności możesz podać walutę wirtualną oraz adres portfela na który mają wpłynąć środki.
A zatem masz prawo wskazać dowolną formę płatności za wykonaną usługę/dostarczony towar, w tym płatność bitcoinem, czy inną walutą wirtualną.
W sytuacji, kiedy polski podatnik świadczy usługę np. IT dla zagranicznego kontrahenta jest on zobowiązany wystawić fakturę zawierającą prawie wszystkie elementy standardowej faktury VAT poza stawką i kwotą podatku, gdyż co do zasady usługi te będą opodatkowane w kraju usługobiorcy.
W przypadku zapłaty za fakturę Bitcoinem/Tetherem należy rozliczyć barter – zamianę praw majątkowych (kryptowalut) na usługę IT.
Przykład:
Pan Adam świadczy usługi programistyczne i jest opodatkowany w roku 2023 ryczałtem. Wystawił fakturę na kwotę 50 000 zł z datą sprzedaży kwiecień 2023 . Kontrahent zapłacił mu bitcoinem. W maju 2023 pan Adam wymienił BTC na 50 000 zł. Jak to rozliczyć?
Uwaga: w momencie otrzymania zapłaty w BTC/USDT nie uzyskuje się przychodów z waluty wirtualnej jest obojętne podatkowo. Jednak wymiana kryptowaluty na środek płatniczy np. wymiana bitcoinów na złotówki, eur, usd spowoduje powstanie przychodu.
Czyli zbycie kryptowaluty wygeneruje nam przychód, a dochód z tego tytułu będzie opodatkowany stawką 19% w ramach źródła zyski kapitałowe w deklaracji PIT 38.
Zapłata kryptowalutą a różnice kursowe.
Różnice kursowe pojawiają się, gdy transakcja rozliczana była w walucie obcej, a księgowość musi być prowadzona w walucie polskiej. To natomiast wiąże się z koniecznością przeliczania kwot należności i zobowiązań na PLN, w wyniku czego mogą pojawić się różnice kursowe.
Różnice kursowe nie mają zastosowania w przypadku wymiany krypto na EUR, USD i inne waluty obce ponieważ dotyczą walut tradycyjnych. Bitcoin, ethereum czy polkadot(DOT ) do takich nie należą. W tej sytuacji nie można ustalić kursu średniego NBP, ponieważ notowania NBP nie obejmują kryptowalut.
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
23.03.25
Rehabilitacja chorego kręgosłupa wpływa na wydajność zawodową np. informatyka, adwokata, stomatologa itp. Jednak jest to wydatek osobisty, który nie może być po...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl