Stawki ryczałtu zależą od tego z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu. Nie wprowadza odrębnej stawki ryczałtu dla takiej transakcji.
Przypomnijmy, iż w świetle tych zmian od 1 stycznia 2022 r.(Polski Ład)- przychód ze sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne należy traktować jak przychód z działalności gospodarczej. Oznacza to, że aby nie doszło do jej opodatkowania należy "odczekać" 6 lat (liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykupiono samochód z leasingu i przekazano na cele prywatne). Wcześniejsze regulacje (dotyczące samochodów wykupionych z leasingu przed 1 stycznia 2022 r.) zezwalały na zaliczanie przychodu z takiej sprzedaży do przychodów ze sprzedaży prywatnego majątku, jeśli do sprzedaży doszło przed upływem 6 miesięcy (liczonych od końca miesiąca, w którym auto wykupiono z leasingu). Sprzedaż po ww. terminie 6 m-cy nie rodziła już żadnych skutków w PIT i była neutralna podatkowo.
We wniosku o interpretację przedsiębiorca wskazał, że w lipcu 2023 r. wykupił samochód osobowy z leasingu. Nie wprowadzał samochodu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Samochód w prowadzonej działalności był wykorzystywany w sposób tzw. mieszany. Po wykupie był wykorzystywany wyłącznie na cele prywatne niezwiązane z działalnością. Ponadto dodał, że przychody z działalności gospodarczej opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W związku z powyższym przedsiębiorca zapytał, czy przychód ze sprzedaży ww. samochodu podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 3%?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji z dnia 6 lutego 2024 sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.837.2023.2.KD stwierdził:
Skutki podatkowe sprzedaży takiego samochodu należy rozważyć w oparciu o przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Omawiana ustawa nie zawiera szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu. Nie wprowadza odrębnej stawki ryczałtu dla takiej transakcji. Nie przewiduje również, że przychód uzyskany z takiej sprzedaży musi być opodatkowany według jednej stawki podatku.
Według art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2, 5-10 i 19-21 ustawy o podatku dochodowym.
Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.
Zatem, co do zasady w sytuacji zbycia samochodu osobowego wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, na podstawie umowy, o której mowa w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - zastosowanie znajdzie stawka 3%.
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
23.03.25
Rehabilitacja chorego kręgosłupa wpływa na wydajność zawodową np. informatyka, adwokata, stomatologa itp. Jednak jest to wydatek osobisty, który nie może być po...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl