Z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 czerwca 2022 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.376. 2022.1.MGR wynika, że otrzymany od kontrahenta zwrot wydatków na służbowy wyjazd przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem powinien opodatkować je stawką ryczałtu taką samą jak swoje usługi.
Jak powszechnie wiadomo, podatnik rozliczający działalność gospodarczą w formie ryczałtowej nie może zaliczyć żadnych wydatków do kosztów podatkowych.
Ustawowe wyłączenie kosztów z rozliczenia nie wpływa na treść art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, który za przychód z działalności gospodarczej traktować nakazuje zwrot wydatków.
Sprawa dotyczyła informatyka, który jest na ryczałcie. Świadczy usługi dla spółki. Kiedy zlecenia są realizowane u klientów spółki przedsiębiorca dostaje zwrot wydatków za dojazdy czy noclegi udokumentowane biletami lub fakturami. Przedsiębiorca chciał się dowiedzieć, czy przychód z tego tytułu musi opodatkować 12-proc. ryczałtem (taka jest stawka na świadczone przez informatyka usługi), czy też może zastosować 8,5-proc.?
Fiskus odpowiedział, że zwrot wydatków należy opodatkować stawką właściwą dla rodzaju wykonywanej działalności.
Część przedsiębiorców uważa, iż z tego tytułu w ogóle nie mają przychodu. Organ podatkowy jest jednak innego zdania. Nie pomaga powoływanie się na przepis stanowiący, że przychodem nie jest zwrot wydatków niezaliczonych do kosztów. Fiskus podkreśla bowiem, że wydatki na służbowe wyjazdy generalnie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych (hipotetycznych, gdyby podatnik wybrał inną formę opodatkowania), zgodnie z przepisami podatkowymi stanowią przychód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Uzasadnienie fiskusa :
„Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie, otrzymany od Zlecającego zwrot wydatków, poniesionych przez Pana, w związku z realizacją przedmiotu umowy ramowej oraz umów realizacyjnych oraz diety otrzymane w związku z odbyciem podróży (wyjazdów służbowych), w części odpowiadającej wydatkom zaliczonym do kosztów podatkowych (hipotetycznych, gdyby wybrał Pan inną formę opodatkowania), zgodnie z przepisami podatkowymi stanową przychód z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (który należy opodatkować stawką właściwą dla rodzaju działalności, w związku z którą ten przychód powstał).”
Przykład
Przedsiębiorca Informatyk opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stawką 12 % otrzymał od swojego kontrahenta zwrot wydatków za wyjazd służbowy. Kwota wydatku oraz jednocześnie zwrotu to 2000 zł. Wydatku tego przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych. Jednocześnie od kwoty otrzymanego zwrotu jest zobowiązany odprowadzić 240 zł podatku-zgodnie ze stawką właściwą dla swoich usług.
28.04.25
W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl