Interpretacje podatkowe to niedrogi i łatwo dostępny instrument zabezpieczający podatnika przed błędem w rozliczeniach podatkowych. Jest to decyzja wydana przez organ podatkowy na wniosek podatnika, która wyjaśnia, jak prawo podatkowe powinno być stosowane w konkretnych okolicznościach.
Za wydawanie interpretacji indywidualnych odpowiada Krajowa Informacja Skarbowa.
Korzyści:
Jak uzyskać interpretacje indywidualna?
Ministerstwo Finansów przygotowało w tym celu wzór wniosku ORD-IN. Osoba składająca wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zobowiązana jest do przedstawienia:
Po złożeniu wniosku, którego celem jest indywidualna interpretacja podatkowa, należy uzbroić się w cierpliwość. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ma 3 miesiące na wydanie interpretacji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wnioskodawca proszony jest o uzupełnienie informacji zawartych w złożonym dokumencie. W takim przypadku Krajowa Informacja Skarbowa potrzebuje jeszcze więcej czasu na rozpatrzenie sprawy.
Indywidualna interpretacja podatkowa nie jest wydawana w zakresie zdarzeń, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem:
Wniosek o interpretację indywidualną można złożyć drogą tradycyjną lub elektroniczną.
W celu elektronicznego złożenia wniosku o interpretację należy skorzystać z platformy ePUAP. Po zalogowaniu się przez profil zaufany (np. korzystając z logowania do bankowości elektronicznej), kolejnym krokiem jest wypełnienie wspomnianego formularza ORD-IN . Składany wniosek powinien zawierać:
Opłata za uzyskanie indywidualnej interpretacji w 2023 roku wynosi 40 zł. Kwotę należy uregulować w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku. W przypadku składania wniosku drogą elektroniczną opłata musi być uregulowana od razu a potwierdzenie przelewu załączone do składanego wniosku. Numer rachunku do przelewu znajduje się w formularzu ORD-IN w opisie części F.
Podatnik, który złożył wniosek o interpretację podatkową i nie zgadza się z jej treścią, może skierować skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Musi to zrobić w ciągu 30 dni od otrzymania interpretacji i uiścić opłatę wysokości 200 zł (stan na 2023 rok). W przypadku uchylenia interpretacji przez Sąd, Krajowa Informacja Skarbowa ponownie rozpatrzy wniosek w ciągu 3 miesięcy przy uwzględnieniu treści wyroku.
Pamiętajmy :
Że wydana indywidualna interpretacja podatkowa stanowi bowiem wyłącznie opinię Dyrektora KIS w danej sprawie i stanowi funkcję ochronną. To oznacza, że przez zastosowanie się do uzyskanej interpretacji wnioskodawca zyskuje ochronę prawną przed negatywnymi konsekwencjami takiego czynu, np. karami ze strony urzędu skarbowego. Taka funkcja ochronna jest spełniana wobec stanu faktycznego opisanego w interpretacji. Nie będzie spełniona w sytuacji, gdy przykładowo ten stan po czasie ulegnie zmianie lub – co jest bardzo częste w praktyce – organ podatkowy skutecznie stwierdzi, że rzeczywiste rozliczenia podatnika różnią się (choć w drobnym szczególe ale istotnym) od tych, które opisaliśmy we wniosku.
Warto też pamiętać, że indywidualna interpretacja podatkowa jest wiążąca tylko dla organów podatkowych i tylko w odniesieniu do podatnika, który złożył wniosek. Inni podatnicy nie mogą polegać na interpretacjach wydanych dla innych osób, chociaż mogą one dostarczyć pewnych wskazówek co do sposobu interpretacji przepisów przez organy podatkowe.
Pytanie
Czy jeżeli już została wydana interpretacja indywidualna w marcu 2023 dla innego podatnika, z praktycznie identycznym stanem faktycznym i zadanymi odpowiednimi pytaniami, to należy wysyłać wniosek po raz kolejny? Czy przy ewentualnym sporze z US można powoływać się na wydaną już interpretację i będzie zabezpieczała nasze interesy w ten sam sposób jakby była wydana dla nas?
Odpowiedź
Pojedyncza interpretacja wydana innemu podatnikowi nie daje ochrony nawet w takim samym stanie faktycznym i prawnym. Interpretacja indywidualna wydana dla podatnika niestety chroni tylko wnioskodawcę.
Nie wyklucza to oczywiście powoływania się na takie interpretacje w sporze z organami podatkowymi, podobnie jak na orzeczenia sądów. Organ powinien się do przywołanych aktów odnieść uzasadniając decyzję, ale nie chronią one przed negatywnym rozstrzygnięciem sprawy.
Podsumowanie
Chociaż wydaje się, że napisanie prawidłowego wniosku o interpretację indywidualną nie jest skomplikowane, to jednak może się okazać, że pomoc doradcy podatkowego jest w tym wypadku niezbędna. W takim przypadku zachęcamy do kontaktu z nami.
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
23.03.25
Rehabilitacja chorego kręgosłupa wpływa na wydajność zawodową np. informatyka, adwokata, stomatologa itp. Jednak jest to wydatek osobisty, który nie może być po...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl