Czym jest eksport towarów Art. 2 pkt 8 ustawy o VAT ?
Ustawa o VAT zawiera definicję eksportu towarów, w myśl której rozumie się przez to:
dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
– jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.
Abyśmy mogli więc mówić o eksporcie towarów, to:
Czyli w świetle ww. definicji nie ma znaczenia czy wywozu towarów poza UE dokonuje dostawca, nabywca albo podmiot działający na ich rzecz.
Powyższe jednak będzie miało znaczenie dla określenia czy mamy do czynienia z eksportem bezpośrednim lub pośrednim.
Dokumenty wymagane przy eksporcie bezpośrednim
Przykładowy katalog dokumentów jakie są wymagane dla stawki 0% - art. 41 ust. 6a ustawy o VAT.
Dokumenty wymagane przy eksporcie pośrednim
Podstawą stosowania stawki 0% przy eksporcie pośrednim jest art. 41 ust. 11 ustawy o VAT.
Z przepisu tego wynika, że stawkę 0% stosujesz pod warunkiem posiadania tych samych dokumentów, które są wymagane przy eksporcie bezpośrednim.
Przy czym warunkiem jest, aby z dokumentu, który posiadasz wynikała tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.
Co jeśli nie mam komunikatu IE599?
W ustawie o VAT zawarto przykładowy katalog dokumentów, które są wymagane dla zastosowania stawki 0%.
Potencjalnie istnieje więc możliwość potwierdzenia wywozu towarów innymi dowodami.
Takie podejście potwierdza również TSUE ale należy się bowiem liczyć z ryzykiem sporu z organami podatkowymi. Mogą one np. uznać, że posiadane przez nas dokumenty faktycznie nie potwierdzają wywozu -ponieważ jest nowe podejście organów podatkowych.
Jaki jest termin na otrzymanie dokumentu?
Dokument potwierdzający wywóz musisz zgromadzić do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa eksportowa- zgodnie z z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT.
Przykład:
We wrześniu dokonujesz dostawy eksportowej towarów z Polski do Islandii. Dokument IE599 musisz zgromadzić do 25 października .
Co jeśli nie uzyskam dokumentu w wymaganym terminie?
Jeżeli do 25. dnia kolejnego miesiąca nie otrzymasz dokumentu IE599, to nie wykazujesz eksportu towarów w deklaracji za okres, w którym miała miejsce dostawa eksportowa -Stanowi o tym art. 41 ust. 7 ustawy o VAT.
Przykład:
We wrześniu dokonujesz dostawy eksportowej towarów z Polski do Islandii Do 25 października nie udało Ci się uzyskać komunikatu IE599. W rozliczeniu za wrzesień w ogóle nie wykazujesz tej dostawy eksportowej.
Przy czym zwróć koniecznie uwagę czy realizujesz eksport bezpośredni czy pośredni.
Eksport bezpośredni – konieczność uzyskania IE529
W takim przypadku możesz czekać z wykazaniem eksportu towarów, pod warunkiem że posiadasz dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.
Aby skorzystać z tej opcji, musisz więc uzyskać komunikat IE529. Wynika to z art. 41 ust. 8 ustawy o VAT.
Co jeśli nie posiadam komunikatu IE529?
Jeżeli do 25. dnia kolejnego miesiąca nie mamy komunikatów IE599 ani IE529 i dokonujesz eksportu bezpośredniego, to musisz taką transakcję wykazać w danym okresie rozliczeniowym jako dostawę krajową.
Stosujemy wówczas stawkę VAT właściwą dla dostawy tego towaru w Polsce.
Przykład:
We wrześniu dokonujesz dostawy eksportowej urządzeń elektronicznych z Polski do Islandii (w ramach eksportu bezpośredniego). Do 25 października nie udało Ci się uzyskać komunikatu IE599. Nie posiadasz również komunikatu IE529.
W rozliczeniu za wrzesień wykazujesz transakcję jako dostawę krajową z zastosowaniem 23-proc. stawki VAT.
Eksport pośredni – nie musisz posiadać IE529
Jako dostawca nie dokonujesz formalności celnych związanych z wywozem towarów poza UE.
Nie uzyskujesz więc również komunikatu IE529 potwierdzającego procedurę wywozu.
W takim przypadku możesz czekać kolejny miesiąc na uzyskanie dokumentu potwierdzającego wywóz towarów. Aby z tej opcji skorzystać nie musisz być wówczas w posiadaniu komunikatu IE529 -art. 41 ust. 11 ustawy o VAT
Co jeśli uzyskam dokument w kolejnym miesiącu?
Jeżeli na podstawie art. 41 ust. 7 ustawy o VAT czekasz kolejny miesiąc na otrzymanie dokumentu IE599, to żeby zastosować stawkę 0% musisz go uzyskać przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres.
Przykład:
We wrześniu dokonujesz dostawy eksportowej towarów z Polski do Islandii. Do 25 października nie udało Ci się uzyskać komunikatu IE599, posiadasz jednak dokument IE529. Komunikat IE599 otrzymujesz 15 listopada.
Eksport z zastosowaniem stawki 0% możesz wykazać w rozliczeniu za październik
Co jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie otrzymam dokumentu IE599?
Jeżeli na podstawie art. 41 ust. 7 ustawy o VAT czekasz kolejny miesiąc na otrzymanie dokumentu IE599 i nie uzyskasz go przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres, to musisz wykazać dostawę jako krajową z zastosowaniem właściwej stawki VAT.
Przykład:
We wrześniu dokonujesz dostawy eksportowej towarów z Polski do Islandii. Do 25 października uzyskujesz komunikat IE529. Wobec czego nie wykazujesz eksportu towarów we wrześniu. Do 25 listopada nie udaje Ci się jednak uzyskać komunikatu IE599.
W rozliczeniu za październik wykazujesz transakcję jako dostawę krajową z zastosowaniem 23-proc. stawki VAT.
Co w przypadku uzyskania dokumentu IE599 w późniejszym terminie?
Jeżeli dokument IE599 wpłynie do Ciebie z dużym opóźnieniem, to możesz zastosować art. 41 ust. 9 ustawy o VAT.
Przepis ten pozwala dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu z okres, w którym otrzymasz ten dokument.
Przykład:
We wrześniu dokonujesz dostawy eksportowej towarów z Polski do Islandii. Do 25 października uzyskujesz komunikat IE529. Wobec czego nie wykazujesz eksportu towarów we wrześniu . Do 25 listopada nie udaje Ci się jednak uzyskać komunikatu IE599. W rozliczeniu za październik wykazujesz transakcję jako dostawę krajową z zastosowaniem 23-proc. stawki VAT. Dopiero w grudniu otrzymujesz komunikat IE599.
W rozliczeniu za grudzień możesz skorygować dostawę krajową i wykazać eksport towarów ze stawką 0%.
28.04.25
W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl