AKTUALNOŚCI


DELEGACJA KRAJOWA I ZAGRANICZNA W KOSZTACH PRZEDSIĘBIORCY

2023-03-27

Stanowisko organów podatkowych jest przychylne przedsiębiorcom i zezwala na zaliczenie w koszty diet i pozostałych wydatków związanych z podróżą służbową, do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29.01.2013 r., pod warunkiem, że wyjazd ten jest bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przedsiębiorca nie może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu wydatków, które poniósł na wyżywienie w trakcie swojej podróży. Ma jednak prawo do ujęcia w kosztach diet.

Od 01.01.2023 wysokość  pełnej diety  krajowej   wynosi 48,- zł.   Przy wyliczaniu należnych diet musimy wziąć pod uwagę długość podróży, ponieważ:

  • do 8 godzin – dieta nie przysługuje
  • od 8 do 12 godzin – przysługuje połowa diety;
  • powyżej 12 godzin -  przysługuje dieta w pełnej wysokości;

oraz dla podróży dłuższej niż doba:

  • za każdą pełną dobę - dieta w pełnej wysokości;
  • za dobę rozpoczętą i trwającą ponad 8 godzin - dieta w pełnej wysokości;
  • za dobę rozpoczętą, trwającą do 8 godzin - połowa diety.

Jeżeli w podróży otrzymywane jest bezpłatne całodzienne wyżywienie przysługuje 25% diety. Jeżeli otrzymywane jest częściowe wyżywienie, dieta przysługuje odpowiednio na:

  • Śniadanie – 15% diety
  • Obiad  - 30% diety
  • Kolację – 30% diety.

W przypadku podróży zagranicznej diety są określone w walucie obcej.

Wysokość diet zagranicznych określa rozporządzenie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220002302/O/D20222302.pdf 

Przeliczenie kosztów wyrażonych w walutach obcych następuje według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Dla udokumentowania kosztów diet osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dowód wewnętrzny powinien zawierać co najmniej następujące dane: imię i nazwisko, cel podróży służbowej (data i godzina wyjazdu oraz powrotu), stawkę i wartość przysługujących diet.

Wydatki  poniesione na nocleg w trakcie podróży służbowej (faktury za hotel, motel) mogą zostać zaliczone do kosztów w pełnej kwocie. Nie ma natomiast możliwości zaliczania do kosztów ryczałtu za nocleg, który przysługuje pracownikom. Należy pamiętać, że jeśli przedsiębiorca zdecyduje się nocować u kontrahenta bądź też rodziny, znajomych itp., nie zaliczy w koszty podróży żadnych wydatków na zakwaterowanie.

Dojazdy i przejazdy podczas delegacji

Jeżeli chodzi o wybór środka transportu w podróży służbowej przedsiębiorcy, nie ma żadnych ograniczeń.  Może on skorzystać z:

  • Samochodu – będącego środkiem trwałym w firmie
  • Samochody – prywatnego
  • Środków komunikacji publicznej – autobus, pociąg, samolot itp.

Wydatki poniesione na koszty eksploatacyjne samochodu osobowego w czasie podróży służbowej  oraz wszystkie publiczne środki transportu  można - oczywiście, poza tym że muszą być poniesione dla celów działalności gospodarczej - zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Pamiętać należy  o odpowiednim ich udokumentowaniu za pomocą faktur i rachunków.

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych właściciela firmy potwierdza  interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 marca 2023 r. (0115-KDIT3.4011.165. 2023.1.JS).

SPRAWDŹ NAJNOWSZE ARTYKUŁY

06.04.25

SAMOCHÓD UŻYCZONY OD CZŁONKA RODZINY W KOSZTACH PRZEDSIĘBIORCY

Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...

31.03.25

ZATRUDNIENIE CZŁONKA RODZINY W JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI

Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...

23.03.25

CZY WYDATKI NA REHABILITACJĘ MOGĄ BYĆ KOSZTEM PODATKOWYM?

Rehabilitacja chorego kręgosłupa wpływa na wydajność zawodową np. informatyka, adwokata, stomatologa itp. Jednak jest to wydatek osobisty, który nie może być po...

Eldorachunkowość Sp. z o.o.

Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl