Co do zasady wszelkie wydatki poniesione na różnego rodzaju edukację tj kursy, szkolenia, studia itp. które są związane z podnoszeniem kwalifikacji, dzięki którym przedsiębiorca nabywa wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia firmy, stanowią koszty uzyskania przychodów, jeżeli są realizowane po rozpoczęciu działalności gospodarczej.
Ważne jest, aby poniesione opłaty na studia miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponieważ dotyczą one związku poniesionych wydatków z uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej lub zabezpieczeniem tych przychodów oraz prawidłowego udokumentowania opłat.
Wydatki na studia muszą więc:
Uwaga:
Należy pamiętać aby prawidłowo udokumentować poniesione opłaty za studia i materiały edukacyjne poprzez fakturę na dane firmy przedsiębiorcy.
Tak więc wydatki na studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe oraz koszty na dojazdy czy materiały naukowe można zaliczyć do kosztów ale po stronie przedsiębiorcy jest udowodnienie, że studia są gwarantem uzyskania przychodu. Student musi wykazać, że wydatek jest związany ze zdobywaniem wiedzy i odpowiednich umiejętności, które pomogą mu w prowadzeniu działalności lub podwyższą jakość oferowanych przez niego usług.
Potwierdzają to liczne interpretacje podatkowe :
Wydatki poniesione na naukę przed rozpoczęciem działalności w kosztach firmowych
Bardzo istotny jest również moment poniesienia wydatków za studia.
Jeśli przedsiębiorca planujący założenie własnej działalności gospodarczej, w celu zdobycia kwalifikacji i uprawnień niezbędnych do prowadzenia firmy ponosi wydatki na kształcenie jeszcze przed zarejestrowaniem działalności-to wydatki poniesione na naukę przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, co potwierdzają liczne interpretacje podatkowe:
Wydatki na kurs języka obcego
W przypadku nauki języka obcego również musi być wyraźny związek z prowadzoną działalnością gospodarczą tj. będzie służył osiągnięciu lub zachowaniu przychodów.
Stanowisko to zostało potwierdzone przez organy podatkowe między innymi w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 sierpnia 2019 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.363.2019.1.EC, w której organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem podatniczki, która rozpoczęła prywatny kurs języka angielskiego, na którym wykorzystywane jest także specjalistyczne słownictwo z obszaru informatyki, grafiki oraz obsługi klienta w celu sprawnego prowadzenia kontaktu oraz obsługiwania klientów mających siedzibę zagranicą.
Kolejnym przykładem może być interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2010 r.nr sygn. IPPB1/415-778/10-2/RS: Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektów multimedialnych, głównie w tematyce muzyki i radia. Firma, z którą Wnioskodawca współpracuje, rozszerza swoją działalność na Ukrainie i w Rosji. W tym celu Wnioskodawca jest zmuszony rozmawiać w języku angielskim z tamtejszymi pracownikami. W związku z faktem, iż znajomość tego języka w przypadku Wnioskodawcy jest niewystarczająca, Wnioskodawca w celu utrzymania dalszej współpracy ze spółką i zachowania źródła przychodów, zmuszony jest podnieść swoje umiejętności w tym zakresie na specjalnym kursie. W świetle powyższego należy stwierdzić, iż podnoszenie znajomości języka angielskiego przedsiębiorcy ma na celu zachowanie obecnego źródła przychodu oraz pozyskiwanie coraz większej liczby klientów. (...)
Jak widać, edukacja przedsiębiorcy, czesne na studia oraz kursy językowe w większości przypadków mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik jednak musi pamiętać, aby studiowany kierunek był związany z prowadzoną przez niego działalnością. Ponieważ podczas ewentualnej kontroli będzie musiał udowodnić, że dzięki nauce jakość oferowanych przez niego usług wzrośnie, a nabyta wiedza pomoże mu w ulepszaniu przedsiębiorstwa.
28.04.25
W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl