Prowadzenie biznesu we współpracy z małżonkiem może budzić pewne wątpliwości natury podatkowej. Usługi świadczone przez małżonka w ramach jego działalności gospodarczej mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu zgodnie z ustawą o PIT.
Zdaniem organów podatkowych usługi świadczone przez małżonka nie stanowią pracy własnej małżonka w rozumieniu ustawy o PIT, a wynagrodzenie wypłacane z tego tytułu może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w indywidualnych interpretacjach, że jeśli każde z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą i wykonuje usługi na rzecz firmy drugiego małżonka, to usługi te nie są traktowane jako praca własna małżonka. Transakcje między małżonkami prowadzącymi odrębne działalności gospodarcze są traktowane jak każda inna transakcja biznesowa, z obowiązkiem respektowania przepisów o cenach transferowych.
Wynagrodzenie wypłacane małżonkowi za świadczone usługi może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli ma odpowiednie wykształcenie, wiedzę i kompetencje w zakresie branży, w której działa, a współpraca powinna odbywać się na zasadach rynkowych.
Warunkiem jest, aby usługi te były właściwie udokumentowane i spełniały przesłanki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
28.04.25
W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl