Każdy przedsiębiorca ma obowiązek mieć przynajmniej jeden firmowy rachunek bankowy. Informację o rachunkach firmowych należy zgłosić przez aktualizacje wniosku w CEIDG dokonaj zmiany/wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przy działalności jednoosobowej nie ma obowiązku zakładania konta firmowego – można używać konta prywatnego. Jednak dla przejrzystości dokonywanych transakcji i rozróżnienia wydatków prywatnych od firmowych, można założyć osobne konto.
Zdarza się jednak, że przy jednoosobowej działalności trzeba mieć konto firmowe. Polskie prawo wyróżnia sytuacje, w których nawet przy tej formie prawnej wymagane jest posiadanie rachunku firmowego. Dzieje się tak wtedy, gdy musisz wypełnić obowiązki związane z białą listą podatników VAT. Zgodnie z nimi dokonywanie płatności za faktury równowarte lub przekraczające wartość 15 000 złotych możliwe jest tylko z konta firmowego. Jego numer musi znajdować się w wykazie, czyli na tzw „białej liście podatników VAT”.
Posiadanie i użytkowanie rachunku firmowego pociąga za sobą określone koszty (opłaty i prowizje), ale też generuje podlegające opodatkowaniu przychody (odsetki).
Odsetki od środków na firmowym rachunku bankowym lub oszczędnościowym
Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na założenie firmowego rachunku bankowego i będzie to rachunek oprocentowany, powstaje kwestia rozliczenia odsetek naliczonych od środków zgromadzonych na takim rachunku. Odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą stanowią przychód z tej działalności. Stanowi o tym wprost art. 14 ust.2 pkt 5 updof.
Przepis ten ma zastosowanie do przedsiębiorców będących osobami fizycznymi stosującymi opodatkowanie według skali podatkowej 12%/32%, podatkiem liniowym 19% oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy ci obowiązani są wykazać przychód z tytułu odsetek na dzień dopisania ich do stanu środków na rachunku bankowym.
Należy wskazać, że ryczałtowcy od odsetek od środków zgromadzonych na firmowym rachunku bankowym płacą ryczałt w wysokości 3% przychodu uzyskanego z tego tytułu art. 12 ust 1 pkt 5 lit e- ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Obowiązek ustalenia i opodatkowania przychodu z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na firmowym rachunku bankowym nie dotyczy przedsiębiorców, którzy stosują opodatkowanie w formie karty podatkowej.
Odsetki od lokat terminowych powiązanych z rachunkiem firmowym
Od 1.01.2015 r. kwestia ta nie budzi już wątpliwości, gdyż ze znowelizowanego brzmienia art. 14 ust.2 pkt 5 p.d.o.f. wynika wprost, że również takie odsetki stanowią przychody z działalności gospodarczej i podlegają opodatkowaniu na zasadach właściwych dla uzyskiwanych przez podatnika przychodów z działalności gospodarczej. A zatem odsetki od lokat terminowych zakładanych przez spółki cywilne, spółki jawne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (w związku z prowadzoną przez te podmioty działalnością gospodarczą) stanowią przychody z działalności gospodarczej.
28.04.25
W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl