Przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, często użytkują samochody osobowe na podstawie umów leasingu operacyjnego. Zdarza się, iż w trakcie trwania umowy przedsiębiorca likwiduje działalność gospodarcza. Jedną z opcji jest:
Czy w takiej sytuacji muszą skorygować VAT (wynikający z otrzymanych faktur), bądź koszty uzyskania przychodów?
Z regulacji art. 23b ustawy o PIT wynika, ze uznanie umowy za leasing operacyjny zależy od okresu, na jaki została zawarta umowa, a nie od okresu jej faktycznego trwania. Jeśli zatem umowa, w momencie jej zawarcia, spełniała przesłanki do uznania jej za leasing operacyjny, to podatnik słusznie zaliczał do kosztów uzyskania przychodów opłaty leasingowe (oczywiście z uwzględnieniem ogólnych zasad kwalifikowania wydatków do kosztów podatkowych). Faktu tego nie zmienia rozwiązanie umowy przed upływem okresu, na jaki ją zawarto, także gdy nastąpi to przed upływem okresu warunkującego uznanie umowy za leasing operacyjny. A zatem przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego nie skutkuje koniecznością skorygowania kosztów uzyskania przychodów o wartość ujętych w tych kosztach opłat leasingowych ,które poniesione zostały do dnia rozwiązania umowy.
Czy przy wcześniejszym rozwiązaniu umowy i zwrotu przedmiotu leasingu trzeba korygować VAT w zakresie poniesionych opłat z tytułu umowy leasingu?
Organy podatkowe przyjmują, że fakt wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego (np. samochodu osobowego) nie powoduje konieczności dokonania korekty rozliczeń podatkowych w zakresie VAT i nie skutkuje utratą prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez leasingodawcę, a dokumentujących należności wynikające z umowy leasingu. Potwierdzają to interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 września 2022 r. (nr 0111-KDIB3-1.4012.492.2022.2.ICZ), z 12 sierpnia 2022 r. (nr 0114-KDIP4-2.4012.216.2022.2.KS) i z 11 stycznia 2021 r., (0112-KDIL1-3.4012.390.2020.5.MR).
Podsumowując:
W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca nie ma obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów o opłaty leasingowe poniesione do dnia rozwiązania umowy. Nie ma też konieczności korygowania VAT od rat leasingowych ponoszonych w trakcie trwania umowy.
28.04.25
W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl