AKTUALNOŚCI


JAKA STAWKA RYCZAŁTU PRZY SPRZEDAŻY SAMOCHODU WYKUPIONEGO Z LEASINGU?

2024-04-21

Stawki ryczałtu zależą od tego z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu. Nie wprowadza odrębnej stawki ryczałtu dla takiej transakcji.

Przypomnijmy, iż w świetle tych zmian od 1 stycznia 2022 r.(Polski Ład)- przychód ze sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne należy traktować jak przychód z działalności gospodarczej. Oznacza to, że aby nie doszło do jej opodatkowania należy "odczekać" 6 lat (liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykupiono samochód z leasingu i przekazano na cele prywatne). Wcześniejsze regulacje (dotyczące samochodów wykupionych z leasingu przed 1 stycznia 2022 r.) zezwalały  na zaliczanie przychodu z takiej sprzedaży do przychodów ze sprzedaży prywatnego majątku, jeśli do sprzedaży doszło przed upływem 6 miesięcy (liczonych od końca miesiąca, w którym auto wykupiono z leasingu). Sprzedaż po ww. terminie 6 m-cy nie rodziła już żadnych skutków w PIT i była neutralna podatkowo.

We wniosku o interpretację przedsiębiorca wskazał, że w lipcu 2023 r. wykupił samochód osobowy z leasingu. Nie wprowadzał samochodu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Samochód w prowadzonej działalności był wykorzystywany w sposób tzw. mieszany. Po wykupie był wykorzystywany wyłącznie na cele prywatne niezwiązane z działalnością. Ponadto dodał, że przychody z działalności gospodarczej opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z powyższym przedsiębiorca zapytał, czy przychód ze sprzedaży ww. samochodu podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 3%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji z dnia 6 lutego 2024  sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.837.2023.2.KD stwierdził:

Skutki podatkowe sprzedaży takiego samochodu należy rozważyć w oparciu o przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Omawiana ustawa nie zawiera szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu. Nie wprowadza odrębnej stawki ryczałtu dla takiej transakcji. Nie przewiduje również, że przychód uzyskany z takiej sprzedaży musi być opodatkowany według jednej stawki podatku.

Według art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2, 5-10 i 19-21 ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.

Zatem, co do zasady w sytuacji zbycia samochodu osobowego wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, na podstawie umowy, o której mowa w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - zastosowanie znajdzie stawka 3%.

SPRAWDŹ NAJNOWSZE ARTYKUŁY

06.04.25

SAMOCHÓD UŻYCZONY OD CZŁONKA RODZINY W KOSZTACH PRZEDSIĘBIORCY

Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...

31.03.25

ZATRUDNIENIE CZŁONKA RODZINY W JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI

Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...

23.03.25

CZY WYDATKI NA REHABILITACJĘ MOGĄ BYĆ KOSZTEM PODATKOWYM?

Rehabilitacja chorego kręgosłupa wpływa na wydajność zawodową np. informatyka, adwokata, stomatologa itp. Jednak jest to wydatek osobisty, który nie może być po...

Eldorachunkowość Sp. z o.o.

Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl