Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 22 lutego sygn. akt II FSK 710/21 uznał , że prawidłowo opisany przelew wystarczy, aby zmienić formę opodatkowania.
Przypomnijmy że podatnicy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej, powinni zrobić to w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w danym roku podatkowym.
Sprawa dotyczyła podatnika, który został komandytariuszem w spółce zajmującej się m.in. zarządzaniem nieruchomościami. Udziały otrzymał w ramach darowizny od żony, która wcześniej wybrała opodatkowanie według 19% podatku liniowego. Po przejęciu udziałów w spółce komandytariusz również podjął decyzję o skorzystaniu z tej formy podatkowania. Każdorazowo przy opłacaniu zaliczki na konto fiskusa odpowiednio tytułował przelewy, przykładowo, „zaliczki na podatek PIT-36L”. Jednocześnie podatnik nie złożył pisemnej deklaracji o wyborze opodatkowania dochodów w formie podatku liniowego i stał na stanowisku, że jest to wystarczające, aby rozliczać się w tej formie opodatkowania.
Podatnik wystąpił z interpretacją indywidualną do Krajowej Informacji Skarbowej, chcąc mieć pewność, że jego stanowisko jest prawidłowe. Niestety fiskus zanegował powyższą formę oświadczenia i wskazał, że tylko w przypadku zasad ogólnych, tj. skali podatkowej – możliwy jest brak złożenia stosownego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania, gdyż jest ona stosowana domyślnie w przypadku braku wyboru formy opodatkowania. Niemniej nie jest możliwe, aby przy wyborze podatku liniowego dokonać zmiany tudzież wyboru w ramach tytułu przelewu do skarbówki. Podatnik nie zgodził się z taką wykładnią i zaskarżył interpretację do sądu. WSA w Szczecinie również nie przyznał racji podatnikowi i podkreślił, że oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania powinno być pisemne. Sąd I instancji wskazał na to, że przelew środków to jedna z form rozliczeń bezgotówkowych i nie może jako taka stanowić pisemnego oświadczenia, w rozumieniu art. 9a ust. 2 ustawy o PIT, adresowanego do naczelnika urzędu skarbowego.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku uznał, że omawiany tytuł przelewu stanowi wystarczające oświadczenie podatnika o tym, że chce on korzystać z podatku liniowego i na podstawie tego może on korzystać z tej formy opodatkowania. Jest to dobra informacja dla tych podatników, którym nie udało się w terminie złożyć prawidłowego oświadczenia o zmianie formy opodatkowania, a jednocześnie wysłali na konto fiskusa odpowiednio zatytułowany przelew oraz w terminie.
A więc podatnicy będą mogli się obronić przed fiskusem, że skuteczny był dokonany przez nich wybór opodatkowania nie tylko podatkiem liniowym, jak w najnowszym wyroku, ale także ryczałtem, od przychodów ewidencjonowanych dokonany przez prawidłowo zatytułowany przelew podatkowy na konto Urzędu Skarbowego.
28.04.25
W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl