Prowadząc działalność gospodarczą, może się zdarzyć sytuacja kiedy przez pewien okres nie będziemy mogli w być zaangażowani w jej działalność a urlopu przecież wziąć nie możemy. Dlatego warto rozważyć opcję jej zawieszenia na określony okres.
Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą ?
Najważniejsza korzyść:
.Możesz zawiesić działalność gospodarczą:
Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Możesz też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku.
Po wznowieniu zawieszonej działalności możesz ją ponownie zawiesić w dowolnym terminie. Przy ponownym zawieszeniu obowiązują te same zasady, co przy pierwszym zawieszeniu.
Przykład
Pani Krystyna 02 września 2023 roku zgłosiła w CEIDG zawieszenie swojego zakładu kosmetycznego, wskazując jako datę zawieszenia 01 października 2023 roku.
Jak zawiesić działalność jednoosobową ?
Musisz poinformować CEIDG o zawieszeniu działalności i możesz to zrobić na 3 sposoby:
Oczywiście najłatwiej i najwygodniej jest zgłosić do CEIDG zawieszenie działalności online na Biznes.gov.pl
Należy jednak pamiętać, że możesz zawiesić działalność pod warunkiem, że nie zatrudniasz pracowników:
Zanim zgłosisz zawieszenie firmy, musisz rozwiązać wszystkie umowy o pracę, Nie musisz rozwiązywać umów zlecenie ani umów o dzieło.
Działalność możesz zawiesić także wtedy, gdy twoi pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim i nie łączą korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.
Zawieszenie działalności a obowiązki wobec ZUS.
Zawieszenia działalności jednoosobowej nie zgłaszasz do ZUS. Wystarczy, że zgłosisz je do CEIDG. Na podstawie informacji przekazanej przez CEIDG, ZUS sporządzi odpowiednie formularze wyrejestrowujące.
Uwaga! Inaczej jest, jeśli zawieszasz działalność z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. W takiej sytuacji twoje składki mogą być opłacane w całości z budżetu państwa. Musisz jednak zgłosić się do ZUS, żeby z tego skorzystać.
W trakcie zawieszenia działalności nie płacisz składek, bo nie podlegasz ubezpieczeniom w ZUS.
Zanim złożysz wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej, zastanów się, z jakim dniem chcesz to zrobić. Jeżeli zawiesisz działalność w trakcie miesiąca, będziesz musiał opłacić:
Dlatego najlepiej zawieszać działalność tak aby obejmowała ona cały, pełny miesiąc od pierwszego do ostatniego dnia. Wtedy nie będziemy w ogóle płacić składki zdrowotnej za miesiąc zawieszenia.
Przykład:
Pan Piotr chce zawiesić działalność na 2 miesiące. Najkorzystniej dla niego jest zawiesić działalność od 01.09.2023 do 31.10.2023, bo wtedy za dwa miesiące nie będzie płacił żadnych składek do ZUS. Gdyby zawieszenie trwało do 30.10.2023 to za październik zapłaciłby całą składkę zdrowotną i proporcjonalnie składkę społeczną.
Ważne ! Prawo do świadczeń zdrowotnych wygasa po 30 dniach od dnia ustania okresu podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dlatego, jeśli chcesz mieć prawo do świadczeń zdrowotnych w okresie zawieszenia, powinieneś zgłosić się dobrowolnie do ubezpieczeń do Narodowego Funduszu Zdrowia (jeśli nie jesteś ubezpieczony z innego tytułu np. umowy o pracę albo zlecenia).
Co można a czego nie można robić w trakcie zawieszenia działalności.
W trakcie zawieszenia nie możesz:
Możesz jednak wykonywać niektóre czynności, które pozwolą ci zabezpieczyć źródło przychodów i funkcjonować po wznowieniu działalności.
W szczególności, w trakcie zawieszenia możesz:
W trakcie zawieszenia masz obowiązek:
Księgowość podczas zawieszenia działalności
Jeżeli przed zawieszeniem działalności prowadziłeś księgowość, to zawieszenie nie zwalania z tego obowiązku. W zależności od tego, czy prowadzisz księgowość uproszczoną (podatkową księgę przychodów i rozchodów), pełną księgowość lub czy rozliczasz się ryczałtem twoje obowiązki będą nieco inne.
Podatki dochodowe w okresie zawieszenia działalności
Jeśli rozliczasz działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (według stawek 12 i 32 %) lub według stawki liniowej 19 %, nie wpłacasz zaliczek za okres zawieszenia.
Jeśli płacisz podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w okresie zawieszenia działalności gospodarczej jesteś zwolniony z ryczałtu.
Pamiętaj, że zwolnienie z obowiązku zapłaty:
dotyczy okresu, za który masz zawieszoną działalność gospodarczą.
Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia cię z obowiązku złożenia zeznania rocznego, nawet jeśli trwa cały rok podatkowy. Zeznanie składasz nawet wtedy, gdy nie osiągnąłeś w ciągu roku żadnego dochodu.
W przypadku zawieszenia działalności nie musisz podejmować żadnych dodatkowych kroków związanych ze swoją kasą fiskalną. Nie musisz składać wniosku o jej wyrejestrowanie z ewidencji powadzonej przez Urząd Skarbowy. Możesz dalej ją mieć, a po wznowieniu działalności ponownie używać. Nie musisz także dokonywać terminowych przeglądów technicznych, pod warunkiem, że nie prowadzisz w tym okresie ewidencji.
W okresie zawieszenia nie masz obowiązku składania deklaracji JPK_V7M i JPK_V7K
Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych dotyczy wyłącznie pełnych okresów rozliczeniowych, dlatego musisz złożyć deklarację za okres (miesiąc albo kwartał), w którym prowadziłeś działalność nawet przez jeden dzień.
Od zwolnienia z obowiązku składania deklaracji JPK_V7M/JPK_V7K w okresie zawieszenia jest kilka wyjątków. Musisz złożyć deklarację, gdy w okresie zawieszenia:
Jeśli z kolei jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT UE i w okresie zawieszenia nie dokonujesz transakcji wewnątrzwspólnotowych, nie musisz składać deklaracji VAT UE.
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
23.03.25
Rehabilitacja chorego kręgosłupa wpływa na wydajność zawodową np. informatyka, adwokata, stomatologa itp. Jednak jest to wydatek osobisty, który nie może być po...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl