Informatyk na chwilę obecną koncentruje się na usługach informatycznych, ale zamierza w przyszłości zdywersyfikować swoje przychody.
Przedsiębiorca, który wystąpił z wnioskiem o interpretację, jest dopiero na starcie swojej lotniczej kariery. Przed nim cały proces zdobycia uprawnień pilota. Musi uzyskać kilka licencji i przejść specjalistyczne szkolenia.
To wszystko sporo kosztuje. Przedsiębiorca wymienia wydatki, które go czekają. Są to m.in. opłaty za szkolenia, wydanie licencji, wynajem samolotu, a także opłaty lotniskowe oraz za badania lekarskie. Musi też kupić szereg akcesoriów, takich jak mapy, słuchawki lotnicze, tablety i specjalne oprogramowanie, itp.
Przedsiębiorca informuje, że po uzyskaniu uprawnień planuje zarabiać na usługach pilotowania samolotów. Chce wykonywać loty widokowe i wycieczkowe, air taxi, loty ze skoczkami spadochronowymi. Zamierza też prowadzić szkolenia lotnicze jako instruktor. Planuje również zarabiać na reklamach lotniczych.
Podkreśla, że obecnie koncentruje się na usługach związanych z oprogramowaniem, ale chce zdywersyfikować swoje przychody. Chce też podnieść jakość świadczonych usług dla obecnych kontrahentów z branży technologicznej działających w innych polskich miastach lub na terenie Unii Europejskiej.
Przedsiębiorca zaznacza, że poszerzył już zakres działalności gospodarczej o transport lotniczy pasażerski. Dodaje, że zdobycie wiedzy i nowych umiejętności ma na celu uzyskanie w przyszłości przychodów z firmy.
Tak argumentował w interpretacji podatkowej sygn.. 013-KDIPT2-1.4011.655.2022.1.KO z dnia 02-09-2022.
Skarbówka zgodziła się na rozliczenie w podatkowych kosztach wydatków na licencje i szkolenia. Przyznała, że w przyszłości mogą mu przynieść przychody ze świadczenia nowych usług, co będzie miało odzwierciedlenie w firmowych przychodach.
Podobne pytanie zadał Dentysta, który chciał wiedzieć czy może wydatki na zdobycie licencji pilota zaliczyć w koszt uzyskania przychodu, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że może.
Przestrogą jednak powinna być uwaga Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: „zasadność odliczenia kosztów może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego ", a więc jest zapowiedź sprawdzenia czy rzeczywiście poniesiony koszt będzie generować przychód -potwierdza to interpretacja podatkowa sygn. 0112-KDIL3-3.4011.385.2018.2.DS z dnia 7 stycznia 2019 .
28.04.25
W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl