AKTUALNOŚCI


JAKIE STAWKI RYCZAŁTU MOŻNA STOSOWAĆ W BRANŻY IT ?

2023-07-09

Po obniżkach stawek ryczałtu wiele przedsiębiorców  z branży IT korzysta z opodatkowania swojej działalności gospodarczej w ramach ryczałtu ewidencjonowanego. Odpowiednia stawka ryczałtu jest uzależniona od usługi faktycznie wykonywanej w ramach działalności gospodarczej. Do takiej usługi przyporządkowuje się numer, będący odpowiednikiem wykonywanej usługi. Jest to numer PKWiU. A od numeru PKWiU zależy jaką  stawkę ryczałtu możemy stosować. Ustalenie właściwego numeru PKWiU dla usług nie jest jednak proste.

Źle określona stawka ryczałtu naraża przedsiębiorcę na konsekwencje finansowe; w niektórych przypadkach możliwe jest nawet nałożenie sankcji karnoskarbowych.

Teoretycznie przedsiębiorca może próbować ustalić stawkę ryczałtu samodzielnie – poprzez określenie właściwego symbolu PKWiU i sprawdzenie, jaka stawka ryczałtu jest mu przypisana. To jednak ryzykowny sposób; lepszym pomysłem będzie złożenie wniosku o indywidualną interpretację podatkową do KIS przy pomocy doradcy podatkowego. Jeśli mamy problem z ustaleniem stawki ryczałtu  zachęcamy do kontaktu z nami.

Stawki ryczałtu w branży IT :

15% przychodów ze świadczonych usług:

W zakresie doradztwa związanego  z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70) np.

  • usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi,
  • usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym,
  • usługi doradztwa związane z zarządzaniem finansami, z wyłączeniem podatków.

14 % przychodów ze świadczenia usług:

  • w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1); grafik komputerowy

12 % przychodów ze świadczenia usług:

  • związanych z wydawaniem:
  1. pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
  2. pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
  3. pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
  4. oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,
  • związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem “Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)

8,5 % przychodów ze świadczenia usług:

Jeśli nie świadczymy  usług, które znajdują się wyżej wymienionej liście stawek ryczałtu (15% do 12%), możemy skorzystać  z 8,5% stawki ryczałtu. Będą to na przykład usługi takie jak :

  • Przygotowywanie i przeprowadzanie testów manualnych- interpretacja indywidualna  o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.877.2022.1.MZ z dnia 2022-12-16
  • Usługi związane z pomocą techniczną w zakresie technologii informatycznej  i sprzętu komputerowego, analizie systemów komputerowych Usługobiorcy, konfiguracji narzędzi monitorujących systemy informatyczne, tworzeniu dokumentacji technicznej systemów komputerowych - interpretacja indywidualna  o sygn. 0112-KDIL2-2.4011.796.2022.2.WS z dnia 2022-12-15
  • Usługi związane z mapowaniem wymagań klienta oraz projektowaniu koncepcji rozwiązania w systemie informatycznym z uwzględnieniem interfejsów (czyli połączeń do wymiany danych pomiędzy systemami) do innych systemów informatycznych; konfigurowaniu, projektowaniu oraz testowaniu w systemie informatycznym; przygotowaniu klienta do pracy z systemem informatycznym, które uwzględnia migrację danych z innych systemów do systemu informatycznego; wykonywaniu analizy wymagań biznesowych wraz ze sporządzeniem dokumentu koncepcji technicznej rozwiązania- interpretacja indywidualna  o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.878.2022.1.MZ z dnia 2022-12-16

Takich pozytywnych interpretacji dotyczących stawki 8,5 % jest bardzo dużo. Jednak Fiskus ostatnio zmienił zdanie i teraz twierdzi, że zasadniczo wszystkie usługi w branży IT są związane z oprogramowaniem i należy do nich stosować 12-proc. ryczałt.

Przykładem  jest interpretacja z 8 marca. Wskazano w niej, że wykonywane przez informatyka czynności, tj. tworzenie koncepcji działania nowych funkcjonalności, dokumentacji analityczno-projektowej, struktury serwisów sieciowych, a także modelowanie procesów biznesowych, są związane z oprogramowaniem. Nie może więc płacić 8,5 proc. ryczałtu, a właściwa dla niego stawka podatku to 12 proc. (interpretacja nr 0114- KDIP3-2.4011.5.2023.3.MR).

Podobnie było w interpretacji z 9 lutego. Fiskus stwierdził, że czynności informatyka, np. wdrażanie wirtualnych sieci prywatnych, ich komponentów i infrastruktury w chmurze, oraz działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa systemu są usługami związanymi z oprogramowaniem. Musi więc opodatkować przychody 12-proc. ryczałtem, nie ma prawa do 8,5-proc. stawki (interpretacja nr 0112-KDIL2-2.4011.901.2022.2.MC).

Sąd  WSA w Gdańsku  zakwestionował wydana negatywną interpretacje podatkową dla informatyka.

I tak np. z wnioskiem o interpretację wystąpił przedsiębiorca zajmujący się stronami internetowymi. Pozycjonuje je i optymalizuje pod kątem technicznym (chodzi o polepszenie czytelności i użyteczności). Wykonuje też czynności analityczne, weryfikując słowa kluczowe. Poza tym sprawdza tzw. profil linkowy, czyli jakie inne strony odsyłają do pozycjonowanej.

Przedsiębiorca podkreślał, że nie wykonuje czynności związanych z oprogramowaniem. Sporządzony przez niego projekt strony klient wdraża we własnym zakresie. Niestety fiskus uznał, że usługi informatyka powinny być opodatkowane wyższą stawką czyli stawką 12%. Są bowiem związane z oprogramowaniem. Przedsiębiorca wniósł skargę do Sądu Administracyjnego .

Sąd WSA podkreślił, że działalność informatyka polega na świadczeniu usług ukierunkowanych na wskazanie rozwiązań, które zoptymalizują i polepszą funkcjonowanie strony internetowej. Nie wdraża samodzielnie proponowanych rozwiązań przy wykorzystaniu oprogramowania komputerowego. Czynności te są wykonywane przez klienta. Informatyk natomiast nie projektuje struktury i zawartości stron internetowych czy zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do ich tworzenia i wdrożenia. Dlatego nie można uznać, że jego działalność mieści się w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

Sąd wskazał też, że skarbówka nie może modyfikować stanu faktycznego  i przypisywać  informatykowi czynności, których nie wykonuje (sygn. I SA/Gd 1399/22).

Taki wyrok daje informatykom nadzieję na pozytywne zakończenie sporów z fiskusem. Jednak należy pamiętać , że wcześniej wojewódzkie sądy administracyjne wydały dwa wyroki korzystne dla skarbówki (sygn. III SA/Wa 2632/22 oraz I SA/Łd 72/23).

 

 

 

 

SPRAWDŹ NAJNOWSZE ARTYKUŁY

28.04.25

KTO WYPŁACA ZASIŁEK CHOROBOWY DLA PRACOWNIKA NA UMOWIE ZLECENIE

W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...

06.04.25

SAMOCHÓD UŻYCZONY OD CZŁONKA RODZINY W KOSZTACH PRZEDSIĘBIORCY

Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...

31.03.25

ZATRUDNIENIE CZŁONKA RODZINY W JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI

Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...

Eldorachunkowość Sp. z o.o.

Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl