Definicja kosztów uzyskania przychodu:
Szczególnie ważnym aspektem pozostaje fakt, że podatnik, który ujmuje wydatek w kosztach uzyskania przychodu, w razie kontroli podatkowej jest zobowiązany wytłumaczyć związek przyczynowo-skutkowy poniesionego kosztu. Z wyjaśnienia powinno wynikać, że wydatek został poniesiony w ramach działalności gospodarczej i przyczynia się do osiągnięcia przychodu przez podatnika lub też poniesiono go w celu zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodu.
Telewizor w mieszkaniu w kosztach firmy może jednak wzbudzić podejrzenia, że jest użytkowany również w celach prywatnych. Z pomocą przychodzi interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 listopada 2020 roku o sygn. 0112-KDIL2-2.4011.657.2020.1.KP, dotycząca podatnika, który wskazał okoliczności, w jakich wykorzystuje telewizor w prywatnym mieszkaniu:
„Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przychodem jest wytwarzanie oprogramowania. Praca ta wymaga od Wnioskodawcy ciągłego kontaktu audiowizualnego z innymi członkami zespołu. Wnioskodawca zakupił telewizor, który służy jako duży ekran komputerowy do wideokonferencji oraz do prezentowania udostępnionej przez innych członków zespołu zawartości ekranu. Telewizor został powieszony na ścianie w salono-kuchni, w której Wnioskodawca wykonuje swoje obowiązki służbowe. Poza czasem pracy pomieszczenie jest wykorzystywane do celów prywatnych (...)”.
Natomiast w dalszej części interpretacji Dyrektor zgodził się z podatnikiem i wskazał, że:
„(...) możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu jest uzależniona od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien wiedzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia przychodu. (...) powyższe wyjaśnienia do przedstawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić, że wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na zakup telewizora spełniają przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym wydatki te można uznać za koszty podatkowe, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej”.
Oczywiście nie da się nie zauważyć, że telewizor – służący w tym przypadku jako ekran – faktycznie wymiernie wpływał na przychody prowadzącego działalność. Cieszy jednak, że fiskus nie zakwestionował możliwości wliczenia wydatku w KUP ze względu na to, że wnioskodawca korzysta z pomieszczenia – i prawdopodobnie też telewizora – w czasie prywatnym.
Uwaga: Urząd skarbowy ma prawo do skontrolowania dokumentacji księgowej w przeciągu 5 lat od zakończenia danego roku podatkowego. W przypadku podważenia zasadności kosztu i braku związku z osiąganymi przychodami, trzeba będzie dane pozycje wyksięgować w okresie, w którym zostały wprowadzone. Wiąże się to często z korektą zeznań rocznych, jak i zapłatą odsetek od zaległości podatkowych.
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
23.03.25
Rehabilitacja chorego kręgosłupa wpływa na wydajność zawodową np. informatyka, adwokata, stomatologa itp. Jednak jest to wydatek osobisty, który nie może być po...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl