Podatek od towarów i usług (VAT) jest jednym z kluczowych elementów systemu podatkowego w wielu krajach, w tym w Polsce.
Przedsiębiorcy mają możliwość odliczenia VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
Niemniej jednak, istnieją sytuacje, w których VAT nie podlega odliczeniu.
Konsekwencje nieprawidłowego rozliczenia podatku VAT
Konsekwencje karno-skarbowe wynikłe z nieprawidłowego rozliczenia VAT są różne i zależą m.in. od rodzaju i stopnia naruszenia przepisów prawa. Najczęstszymi formami kar są:
Odsetki za zwłokę i ich wysokość od zaległości podatkowej.
Odsetki ustala się, licząc oddzielnie każdą zaległość podatkową. Nalicza się je od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku VAT do dnia zapłaty zaległości (włącznie).
Wysokość odsetek za zwłokę wynosi 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2% (w tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%).
Obniżona i podwyższona stawka naliczanych odsetek
Prawo podatkowe wyróżnia także obniżoną i podwyższoną stawkę naliczanych odsetek za zwłokę, tj.:
1) zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku ujawnionych przez organ podatkowy w toku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego,
2) korekty deklaracji:
3) ujawnienia przez organ podatkowy w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego niezłożenia deklaracji, mimo ciążącego obowiązku oraz braku zapłaty podatku.
Dodatkowe zobowiązanie podatkowe (sankcja VAT)
Naczelnik urzędu skarbowego / celno-skarbowego jest uprawniony do nałożenia na podatnika dodatkowego zobowiązania podatkowego (sankcja VAT), w sytuacji gdy podatnik popełnił błąd w rozliczeniu podatku VAT, który w konsekwencji:
Wysokość sankcji VAT
Sankcja VAT może wynieść równowartość:
-Do 30% - razie stwierdzenia, że podatnik:
1) w złożonej deklaracji podatkowej wykazał:
2) nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego
-Do 20% - jeżeli po zakończeniu kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej i po spełnieniu odpowiednich przesłanek, podatnik złożył korektę deklaracji uwzględniającą stwierdzone nieprawidłowości / złożył deklarację podatkową najpóźniej w dniu złożenia tej korekty deklaracji / deklarację wpłacił kwotę zobowiązania podatkowego (ewentualnie zwrócił nienależną kwotę zwrotu).
-Do 15% - jeżeli podatnik skoryguje deklaracje i najpóźniej w dniu złożenia tej korekty deklaracji wpłaci kwotę zobowiązania podatkowego lub zwróci nienależną kwotę zwrotu, w przypadku gdy to nastąpi w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej w zakresie kontroli.
Odpowiedzialność karna skarbowa
Konsekwencją nieprawidłowego rozliczenia podatku VAT może być również pociągnięcie do odpowiedzialności karnej skarbowej członków zarządu podatnika lub innych osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatku VAT, w szczególności:
Podsumowując, niestosowanie się do przepisów dotyczących podatku VAT i nieprawidłowe rozliczanie wywołuje nieprzyjemne konsekwencje karno-skarbowe. Opłaca się zatem zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe prowadzenie działalności gospodarczej oraz o rozgraniczenie odliczania VAT od działalności biznesowej czy prywatnej.
28.04.25
W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl