Jednoosobowa działalność gospodarcza konto bankowe firmowe posiadać może, jednak w większości sytuacji nie musi.
Przepisy Ustawy Prawa Przedsiębiorców zobowiązują do posiadania rachunku bankowego, tym samym rozumieć należy, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie ma obowiązku posiadania konta firmowego. Oznacza to, że w określonych przypadkach wystarczy korzystanie z prywatnego rachunku bankowego w prowadzonej działalności. Jednocześnie należy pamiętać, że posiadanie rachunku bankowego jest obowiązkowe. Nawet mikroprzedsiębiorcy mają obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w formie bezgotówkowej.
Kiedy konto bankowe firmowe jest obowiązkowe ?
To kto musi założyć konto firmowe, jest regulowane przez przepisy polskiego prawa. Zgodnie z nim obowiązek taki posiadają:
Zwolnione z obowiązku posiadania konta firmowego są tylko jednoosobowe działalności gospodarcze. Należy również pamiętać o tym, że rachunek firmowy służy tylko do dokonywania płatności związanych z prowadzeniem firmy i nie można wykorzystywać do celów prywatnych. Także przelew z konta prywatnego na konto firmowe jest niedozwolony w przypadku wszystkich form prawnych, za wyjątkiem jednoosobowej działalności gospodarczej.
Obowiązek posiadania konta w jednoosobowej działalności gospodarczej.
Jak już zostało wspomniane, bywają sytuacje kiedy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą musimy założyć konto firmowe.
I tak zgodnie z przepisami Prawa przedsiębiorców dokonywanie lub otrzymywanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą musi następować za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy:
W praktyce, jeżeli podatnik zakładając firmę decyduje, że będzie podatnikiem VAT czynnym lub zgodnie z przepisami ma taki obowiązek, powinien założyć konto firmowe zaraz po otrzymaniu numeru NIP i REGON i uzupełnić wpis w CEiDG o numer tego rachunku.
Przedsiębiorca musi wypełniać obowiązki związane z białą listą podatników VAT. Chodzi o dokonywanie płatności za faktury, których wartość wynosi co najmniej 15 tys. zł. W takim przypadku należy dokonać płatności na rachunek bankowy znajdujący się w wykazie. Konto prywatne nie będzie wykazane na białej liście, dlatego musisz założyć konto firmowe. Zakładając konto firmowe bank przypisuje do takiego rachunku subkonto VAT, które tworzone jest tylko do rachunków firmowych a potrzebne jest w płatnościach Split Payment – Metoda Podzielonej Płatności.
Korzyści posiadania konta firmowego
Rachunek firmowy to opłacalne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od formy prowadzonej działalności:
28.04.25
W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl