Czym jest WDT ?
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów to element handlu pomiędzy dostawcami z jednego państwa kraju UE, a nabywcami z innego państwa członkowskiego UE. Dzięki WDT unikamy podwójnego opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa gdzie dostarczamy towar oraz państwa skąd ten towar został wysłany. Jednocześnie dzięki obowiązkowi ewidencjonowania i raportowania takich transakcji zapobiegamy oszustwom podatkowym.
Reasumując, Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT) polega na wywozie towarów z kraju na rzecz podatnika prowadzącego działalność gospodarczą na terenie innego państwa znajdującego się na terenie Unii Europejskiej, w wyniku którego następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Dostawca i nabywca w WDT
Aby traktować transakcję jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, dostawca musi być podatnikiem VAT-UE, a nabywca posiadać numer VAT-UE lub być zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego UE innego niż kraj wysyłki.
Jest jednak wyjątek, kiedy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów dotyczy nowych środków transportu lub wyrobów akcyzowych, które obejmuje procedura zawieszenia poboru akcyzy lub są objęte procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z opłaconą akcyzą. W takich sytuacjach nabywca nie musi być zarejestrowany jako podatnik VAT-UE.
Kiedy możemy zastosować stawkę 0% VAT w WDT ?
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów co do zasady opodatkowana jest przez dostawcę stawką 0% VAT a obowiązek rozliczenia podatku VAT, który wynika z takiej dostawy spoczywa na nabywcy. Jednak zastosowanie takiego opodatkowania wymaga spełnienia poniższych warunków:
Weryfikacja nabywcy.
Aby spełnić jeden z warunków niezbędnych do uznania transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów należy zweryfikować dane podane przez nabywcę a jest to możliwe dzięki wyszukiwarce VIES (VAT International Exchange System), która zawiera informacje dotyczące podatników VAT z UE z jej 27 krajów członkowskich oraz Irlandii Północnej. Wyszukiwarkę można znaleźć na stronie: ec.europa.eu
Dowody potwierdzające wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
O tym, jakie dokumenty akceptowane są jako dowody, o których mowa w drugim z ww. punktów, opisane są w art. 42 ustawy o VAT oraz w art. 45a Rozporządzenia Wykonawczego UE 282/2011. Zwykle w praktyce akceptowane są przykładowo:
Przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi):
Wywóz towarów wykonywany jest bezpośrednio przez podatnika lub nabywcę:
Jeżeli posiadane dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towaru do nabywcy znajdującego się na terenie państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju towarów, mogą nimi być inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
Podstawową kwestię w przedmiotowej sprawie stanowi udowodnienie faktu dostarczenia towaru do innego państwa członkowskiego. Wykazanie przez dostawcę, że towar fizycznie opuścił kraj dostawcy jest niezbędne dla zastosowania stawki 0% z tego względu, że okoliczność wysyłki towaru i przemieszczenia go do innego państwa członkowskiego stanowi obiektywne kryterium, na którym opierają się pojęcia definiujące czynność wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Brak potwierdzenia wywozu towaru a deklaracja VAT.
Aby skompletować dokumentację podatnik ma czas do momentu upływu terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy. Jeśli nie zdąży skompletować wymaganej dokumentacji, to zastosowanie będzie mieć art. 42 ust. 12 ustawy o VAT. Mówi on o tym, że w przypadku m.in. braku potwierdzenia wywozu towaru przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za:
Przykład 1.
Polski przedsiębiorca jako czynny podatnik VAT zarejestrowany do VAT-UE, w styczniu dokonał sprzedaży towarów i wystawił fakturę na rzecz kontrahenta z UE. Jako że nabywca towaru jest również podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby VAT-UE, sprzedawca wystawił fakturę ze stawką 0%:
28.04.25
W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks Pracy co ogranicza pewne prawa zleceniobiorców. Pracujący na umowie zlecenie ...
06.04.25
Przedsiębiorca w prowadzonej działalności gospodarczej może posiadać firmowy samochód lub korzystać z prywatnego auta. Dostępne są również inne opcje, jak leasi...
31.03.25
Decyzja o zatrudnieniu członka rodziny – osoby współpracującej w jednoosobowej działalności gospodarczej to krok wymagający przemyślenia. Wybór między umową o p...
Aleksandra Fredry 6D lok 2
30-605 Kraków
+ 48 882 500 551
biuro@eldorachunkowosc.pl